A városháza készpénzben fizetne arra hivatkozva, hogy a román kincstár külföldre nem utalhat pénzt, a magyar cég azonban ragaszkodik a kaució banki átutalásához. A cég közel másfél millió forint kártérítést is követel a polgármesteri hivataltól, miután kiderült, hogy az önkormányzat sem a pályázat kiírásakor, sem az eredményhirdetéskor, sem pedig a győztes pályázóval történt szerződéskötéskor nem rendelkezett a kiírásban szereplő 800 ezer euróval, csak annak felével.
Eddig ugyanis csak a magyar kormány utalta ki a 400 ezer eurót, a román kormány viszont visszakérte a 2008-ban folyósított hasonló összeget, mert azt az önkormányzat nem költötte el a tavalyi naptári évben. A két ország közötti egyezség értelmében a román és a magyar kormány fele-fele arányban állja a restaurálás költségeit.
A kolozsvári Mátyás-szobor
A munkálatok még nem kezdődtek el, de máris élénk szakmai vita zajlik a szoborcsoport rendbetételéről is. A felújítási tervet kidolgozó erdélyi Kolozsi Tibor szobrászművész és Szabó Bálint építőmérnök - akiknek a restaurálás kivitelezésére kiírt pályázaton részt vevő cégük szintén alulmaradt a nagyszebenivel szemben - kifogásolta, hogy a restaurálás jogát elnyert Concefa "útépítésre szakosodott, szakirányú jogosítvánnyal nem rendelkező" művésszel végezteti a bronzmunkálatokat.
Ioan Candea szobrász elismerte a lapnak, hogy valóban nem rendelkezik a román művelődési minisztérium ilyen irányú minősítésével. - A minisztériumi restaurátori minősítés egy év alatt beszerezhető, a tudás azonban nem - nyilatkozta a szakember, akinek neve a Bem- és Petőfi-dombormű, valamint Bolyai mellszobra révén a magyar közönség előtt sem ismeretlen.
Az 52 éves művész a nagyszebeni Bruckenthal Múzeum szakértőiből álló csapattal vág neki a munkálatoknak. Becslése szerint egy év alatt végezhetik el a felújítást.